اتاق مانیتورینگ

 

اتاق مانیتورینگ دوربین مداربسته معمولا در پروژه‌های بزرگ یا مکان‌های حساس هم‌چون بیمارستان‌ها، پاساژها، مترو، پادگان و وجود دارند که در این مکان‌ها تعداد دوربین‌های مداربسته زیاد است.

این اتاق که در اکثر سازمان‌های بزرگ وجود دارد، قلب عملیاتی سازمان‌ها نامیده می‌شود. در اتاق مانیتورینگ اغلب تصاویر دوربین‌های مختلف یک سازمان به صورت یک‌جا قابل مشاهده است، در واقع کل سازمان از یک اتاق قابل کنترل و مدیریت است که باعث برقراری امنیت بیشتر و در برخی موارد افزایش کارآمدی سازمان‌ها می‌شود.

هر نمایشگر معمولا 16 تصویر را نمایش می‌دهد و ناظر می‌تواند بر دوربین‌های مکان‌های مختلف نظارت داشته باشد. اگر در یکی از مکان‌ها اتفاقی رخ داد، اپراتور می‌تواند تصویر آن بخش را بزرگ‌تر کرده و کنترل بیشتری روی آن مکان داشته باشد.

اپراتورهای اتاق مانیتورینگ در هر روز کاری صدها تصمیم می‌گیرند تصمیم‌گیری‌هایی که تأثیر زیادی بر بهره‌وری، کیفیت، و ایمنی دارد. هرچقدر، آنها هشیارتر، فعال­تر و هماهنگ­تر باشند، تصمیم‌های بهتری می‌گیرند. برای مدیران کارخانه و اتاق مانیتورینگ، سوال مهم این است که چگونه رفاه اپراتور را ایجاد و آن را در سطحی که بهترین عملکرد آن‌ها را تضمین کند، حفظ کنند. چنین محیط جذابی نه تنها پس از روی کار آمدن اپراتورهای نسل جدید توجهات زیادی را به سوی خود جلب کرده است بلکه خطاهای انسانی را کاهش و بهره وری سیستم را نیز افزایش می‌دهد.